Filozofia: od czego zacząć?

Filozofia od jakiej książki zacząć

W komentarzach często piszecie, że interesuje Was filozofia i nie wiecie od czego zacząć. Krótko mówiąc, jakie książki polecam dla początkujących. Czas zaspokoić tą ciekawość.

Początkowo planowałem zrobić zestawienie 20-30 książek, zarówno ogólno-filozoficznych, jak i bardziej szczegółowych (np. poświęconych tylko estetyce). Uznałem jednak, że to bez sensu: jak ktoś się wciągnie to po zdobyciu podstaw sam dojdzie co czytać, a czego nie. Stąd też dzisiejsza lista ma jedynie 6 pozycji.

Pod (prawie) każdą książką znajdują się linki do serwisu Ceneo. Są to linki sponsorowane, czyli dostaję pieniądze za polecanie tych książek.

A więc… książką od której powinieneś zacząć przygodę z filozofią jest…

Nigel Warburton – „Krótka historia filozofii”

Gdybym miał pisać książkę – tak by wyglądała! Format bardzo podobny do mojego bloga. 40 rozdziałów, zazwyczaj pisanych formułą jeden rozdział = jeden filozof. Pisane najprościej jak się da. Przyziemne przykłady. Ciekawostki z życia filozofów. To naprawdę książka, którą można czytać z przyjemnością do poduszki, nawet jeżeli nie jest się fanatykiem filozofii. Od mojego bloga różni się głównie tym, że autor używa języka ludzi cywilizowanych, więc można się do niego przyznawać przed znajomymi xD

Wady? Autor pominął kilku ważnych filozofów, ale doskonale gościa rozumiem – wyraźnie starał się pisać przede wszystkim ciekawie, a niektórzy filozofowie robili wszystko, by nie można było o nich powiedzieć nic ciekawego.

10/10 definitely would read! Cena – niecałe 20 zł.

Oferty kupna tej książki możesz zobaczyć pod tym linkiem:

Nigel Warburton – „Krótka historia filozofii”

Jostein Gaarder – „Świat Zofii”

Zalety: filozofia wpisana w powieść o nastolatce (tytułowa Zofia) ewidentnie również pisaną do nastolatków. Wady: filozofia wpisana w powieść o nastolatce ewidentnie również pisaną do nastolatków. Niewątpliwie bardzo prosty język i również jak w przypadku Warburtona pisać jaśniej się nie da. Jednak mi ta książka nie leży. Dlaczego więc polecam? Przełożona na 53 języki i sprzedana w 26 mln egzemplarzy. Plus dziesiątki pochwalnych wpisów w internecie o tym, jak ta książka wciągnęła ludzi w filozofię. Mój sceptycyzm podpowiada mi, że coś w tym jednak musi być.

Polecam przede wszystkim Warburtona, choć jak masz dychę mniej na karku ode mnie i lubisz czytać typowe powieści, to zapewne „Świat Zofii” może Ci się spodobać. Cena obu jest podobna.

Oferty kupna tej książki możesz zobaczyć pod tym linkiem:

Jostein Gaarder – „Świat Zofii”

Simon Blackburn – „Myśl. Zaproszenie do filozofii”

Książka polecana przez r/philosophy na Reddicie. 8 rozdziałów-esejów o wiele mówiących tytułach typu „wiedza”, „wolna wola” czy „Bóg”. Autor obiecuje w przedmowie, że pisząc książkę, nie zakładał posiadania przez czytelników innych źródeł wiedzy filozoficznej. Nie kłamał! Trochę nieco bardziej skomplikowana i poważniejsza niż pierwsze dwa tytuły, ale nadal można ją z przyjemnością przeczytać, nawet będąc kompletnym laikiem. Czy jak kto woli – kompletnym januszem.

Richard Popkin, Avrum Stroll – „Filozofia”

Autorzy zamiast skupiać się na chronologii podzielili filozofię na tematy, którymi się zajmuje. Mamy więc oddzielnie omówioną etykę, filozofię polityczną, logikę, metafizykę. Dwóch autorów i kilku tłumaczy, więc publikacja cholernie nierówna, niektóre rozdziały czyta się jak gazetę, nad innymi trzeba nieco pogłówkować. Ale tylko nieco, więc również polecam. Niestety, nakład nie był wznawiany i ciężko ją dostać w normalnej księgarni.

Władysław Tatarkiewicz – „Historia filozofii”

Trzytomowa klasyka. Suchy, podręcznikowy styl, jednak całkowicie zrozumiały. Bije na głowę wszystkie (czyli oba) podręczniki filozofii do liceum, jakie są na rynku. Mimo wszystko nie polecam jej dla zupełnie zielonych – wypadałoby mieć jednak jakąkolwiek orientację w totalnych podstawach filozofii + znajomość historii (takiej normalnej „historii”) na poziomie… gimnazjum? Pomijam już, że zupełnie zielony raczej się tą książką znudzi, bo język, choć przejrzysty, jest równie atrakcyjny jak książka kucharska. Cena? 80-90 zł za trzy tomy.

Oferty kupna tej książki możesz zobaczyć pod tym linkiem:

Władysław Tatarkiewicz – „Historia filozofii” – TOM 1

Władysław Tatarkiewicz – „Historia filozofii” – TOM 2

Władysław Tatarkiewicz – „Historia filozofii” – TOM 3

Kazimierz Ajdukiewicz – „Zagadnienia i kierunki filozofii”

Również podręcznik polskiego filozofa, ten jednak napisany jest inaczej niż dzieło Tatarkiewicza. Zamiast chronologicznego omawiania filozofów jak leci, autor skupił się na tematycznym omówieniu dwóch działów filozofii – teorii poznania i metafizyki. Język nieco mniej suchy niż Tatarkiewicz, choć również polecam zacząć od czegoś prostszego, a do tego przejść fakultatywnie w dalszej kolejności.

Oferty kupna tej książki możesz zobaczyć pod tym linkiem:

Kazimierz Ajdukiewicz – „Zagadnienia i kierunki filozofii”